Naam |
Adriaen Cornelisz Pols |
Geslacht |
Mannelijk |
Feit |
tot 1577 [1] |
Leen van de hofstede Spangen |
- leen 57. 3 morgen in Vlaardingen, genaamd Zadelkamp, zuid: de Maaslandse weg, west: erven Pieter Allardsz. te Rotterdam (1677: de ambachtsvrouwe van Vlaardingen en Adriaan Immerzeel), noord en oost: Adriaan Adriaansz., waarna Cornelis Gerritsz. van Zoetermeer (1677: Adriaan Adriaansz.), (1472: 7 pond 10 schelling waardig).
....
..-.-15..: Cornelis Jan Heimansz., Hoefslag, 144.
..-.-1577: Pieter Tonisz. Bregman, wonend in het ambacht Vlaardingen, gehuwd met de moeder van Adriaan Cornelisz., bij overdracht door Adriaan Cornelisz., die aankwam van Cornelis Jan Heimansz., diens vader (HS.: ‘broer’), Rek. 1577 fol. 7v.
26-11-1598: Cornelis Bregman, oud 20 jaar, oudste zoon van Pieter Pietersz. Bregman, bij dode van Pieter, zijn grootvader, F fol. 2v.
7-9-1600: Tonis Pietersz. Bregman, oud 14 jaar, bij dode van Cornelis, zijn broer, die woonde in het ambacht Vlaardingen, F fol. 3v.
18-12-1608: Frank Jorisz. te Zuidmaasland bij overdracht door Tonis Bregman te Delfgauw, F fol. 16v.
..-.-163.: IJsbrand Govertsz. d’Overschie bij overdracht door Joris Frankenz., F fol. 62.
...
|
Feit |
van 1583 tot 1628 [2] |
Leen van Matenesse |
- VLAARDINGERAMBACHT
leen 5C. 1 morgen land tussen de zeedijk en de Zuidbuurtseweg, belend ten westen: (1552: Adriaen Claesz. Hoeckampen, 1628: Cornelis Jansz. Hartichveld), ten oosten: (1520: Albert Jansz. huis, 1552: Pieter Anthonisz., bij Kevelairsland, 1628: Claes Claesz. Trapper, 1691: Cornelis Arensz. Zuyderent).
...
20-10-1520: Arent Pietersz., na overdracht door Allert Jansz., A fol. 18.
19-10-1531: Pieter Arentsz. Pols, (oom: Vrenck Pietersz. Pols), na overlijden van zijn vader Arent Pietersz. Pols, A fol. 20v-21.
2-7-1552: Pieter Anthonisz. te Vlaardingerambacht, na overdracht door Pieter Arentsz. Pols, A fol. 27.
2-10-1560: Dirck Anthonisz. te Vlaardingerambacht, na overlijden van zijn broeder Pieter Anthonisz. en draagt dit leen over aan Cornelis Jan Heymensz., A fol. 31.
21-3-1571: Joost Cornelisz. te Vlaardingerambacht, na overlijden van zijn vader Cornelis Jan Heymansz., A fol. 36.
..-.-1583: Adriaen Cornelisz. te Vlaardingerambacht, na overlijden van zijn broer Joost Cornelisz. en draagt dit leen over aan Pieter Anthonisz. Bregman, A fol. 40v-41.
30-5-1589: Adriaen Cornelisz. na overdracht door Pieter Anthonisz. Bregman.
12-10-1628: Jan Ariensz. Pols, na overlijden van zijn vader Adriaen Cornelisz.
12-10-1645: Willem van Ruytenburgh, ambachtsheer van Vlaardingen. (5-10-1645: Willem Ruytenburgh machtigt voor schout en schepenen van Vlaardingen Arent Dwingelo, notaris aldaar, dit leen te verheffen).
....
|
Feit |
van 20 feb 1584 [3] |
Uitkoop in nalatenschap |
- RA Vlaardingerambacht Nr. 172 folio 107 verso 20-2-1584:
Aernt Ariensz.in de Zuidbuurt, gehuwd met Adriaengen Cornelisdr. en Adriaen Cornelisz. Pols, als erfgenaam van Liduwe Cornelisdr. zaliger, laten zich uitkopen door Jan Michielsz., uit de goederen, huis, erf, eigen landen, de veestapel en inboedel, achtergelaten bij overlijden van Liduwe Cornelisdr., vrouw van Jan Michielsz. De woning en de landen zijn meest gelegen in het ambacht van Maasland, als eerst de woning, staande op 19 morgen land, gemeen met ½ morgen toekomende de Heilige Geest te Maasland en Vlaardingen, gelegen in het ambacht van Maasland. Nog 8 hond en 5 hond gemeen met 1 morgen toekomende jonker Jan van Renes, nog 8 hond buitendijks, nog 11 hond erfhuur buitendijks, alles in het ambacht van Maasland. Nog 13 morgen en 1 hond in Vlaardingerambacht, aan diverse partijen.
Nr. 173 folio 108
Jan Michielsz.is schuldig aan Aernt Ariensz.in de Zuidbuurt, gehuwd met Adriaengen Cornelisdr., de somma van 900 gulden wegens de voornoemde uitkoop. Hij verzekert daarop het voorsz. gekochte land.
Nr. 174 folio 108 verso Van gelijcken brief en ene forme ten zelve dage verleden bij Jan Michielsz. ten behoeve van Adriaen Cornelisz. Pols, als broeder en erfgenaam van Liduwe Cornelisdr. zaliger, over de andere helft van 1800 gulden.
|
Feit |
van 13 jan 1593 [3] |
Losrente t.b.v. stiefvader |
- RA Vlaardingerambacht Nr. 320 folio 198 verso 1593 januari 13
Adriaen Cornelisz. Pols constitueert ten behoeve van Pieter Anthonisz. Bregman een jaarlijkse losrente van 12 gulden 's jaars. Hij verbindt hieraan ter verzekering 4 morgen land met zijn buitenland, gelegen in de Vettenoord, strekkende van de Maasdijk af tot de Maas, belend ten oosten en westen de voornoemde Pieter Anthonisz. Bregman met eigen. Nog zijn woning, huis, schuren, bargen en geboomte, staande op 1 morgen land, te leen gehouden van het huis van Mathenesse.
|
Feit |
van 20 mrt 1593 [3] |
Overdracht land te Vlaardingerambacht |
- RA Vlaardingerambacht Nr. 328 folio 204 1593 maart 20
Pieter Pietersz., appoteecker, wonende te Rotterdam, vervangende Cornelis Ariensz., wonende te Dordrecht, als voogden van de achtergelaten weeskinderen van Heyndrick Pietersz. Huytshoeck en Neeltgen Ariensdr., hebben in die kwaliteit verkocht aan Adriaen Cornelisz. Pols: 4 morgen buitenland in de Vettenoord tussen de Maasdijk en de kade, strekkende van de kade tot de Maas, belend ten oosten en westen Pieter Anthonisz. Bregman met eigen, belast met een rente van 37 gulden, 10 stuivers ’s jaars, toekomende Pieter Anthonisz. Bregman, verleden 12 mei 1592.
Nr. 329 folio 204 verso
Adriaen Cornelisz. Pols heeft gekocht van de bloedvoogden van de achtergelaten weeskinderen van Heyndrick Pietersz. Huytshoeck en Neeltgen Ariensdr., wonende te Rotterdam, 4 morgen land, hiervoor omschreven.
|
Feit |
van 1 okt 1595 [3] |
Stiefvader en -zoon vermeld te Vlaardingerambacht |
- RA Vlaardingerambacht Nr. 392 folio 240 1595 oktober 1
Ba(l)tasar van Anijn, gehuwd met Clara Noblets, erfgenaam van de overleden Pieter Allertsz., verkoopt aan Johan Verlou, mede erfgenaam van Pieter Allartsz., eerst een gerecht vijfde part in 19 morgen eigen land, die gebruikt worden door Adriaen Cornelisz. Pols, gelegen in dit ambacht, gemengder veur en aarde met de verdere erfgenamen van Pieter Allertsz. en Pieter Anthonisz. Bregman. van deze 19 morgen zijn 16 morgen min 1 hont gelegen in de Binnenpolder aan verschillende kampen aan de westzijde van Adriaen Cornelisz. Pols zijn woning en het ene hont ligt over de weg in de polder van Hoochstadt, tussen de weg en Cornelis Gerritsz. Backer's land. De voormelde 16 morgen en 1 hont zijn belend aan de oostzijde de voornoemde Pieter Anthonis Bregman, ten zuiden de Maasdijk, ten westen eensdeels Claes Ariensz. Trapper met eigen, schinkelende westwaarts tot aan Gerrit Jansz. Delft zijn woning en erf, ten noorden de Maaslandseweg, schinkelende hetzelve land een stuk over de weg heen tot Gerrit Jansz. zijn Scherpenhouck toe. De andere 3 morgen zijn mede gelegen over de weg in Hoochstats polder, belend ten zuiden de Maaslandseweg, ten westen Cornelis Cornelisz Verzijden met eigen, ten noorden Cornelis Gerritsz. Backer met eigen en bruikwaar, ten oosten Pieter Anthonisz. Bregman met eigen. De voornoemde 19 morgen zijn geheel belast met 3 gulden en 15 stuivers 's jaars opstal. Nog verkoopt hij 1/6 part in 6 ½ morgen buitenland, gebruikt door Cornelis Gerritsz. de Lange, gelegen in de Vettenoort, strekkende van de Maasdijk tot in de Maas, gemeen met de andere erfgenamen van Pieter Allertsz., belend ten oosten de erfgenamen van Claes van Beveren cum socijs, ten westen Dammes Ariensz. met bruikwaar. Nog verkoopt hij aan dezelve Johan Verlou de helft van 6 ½ morgen eigen land in Vlaardingerambacht en Zouteveen, waarvan de andere helft laatst verkocht is bij Pieter Ariensz. van der Burch, glaesmaecker te Rotterdam, gehuwd met Machtelt Willem Verhaen en gekocht bij Arien Ariensz. Jonge Smit, eertijds mede gekomen van Pieter Allertsz., belend volgens de oude brieven.
|
Feit |
van 22 sep 1598 [4] |
Aangifte overlijden Maritgen Cornelisdr |
- Vertichtingsboek van Vlaardingen
Actum den 22e Septemb. 1598
Adriaen Cornelisz Pols en Vranck Jorisz, als getrouwt hebbende Vlormpgen (Ermpgen?) Ariensdr, vertyen van t verlijes van Maritgen Cornelisdr, heurluijder moeder, huysvrouwe lest geweest van Pieter Tonisz Bregman.
|
Feit |
van 27 okt 1607 [5] |
Akte m.b.t. nalatenschap Pieter Thonisz Bregman en Maritgen Cornelisdr |
- R.A. Vlaardingen nr. 94, 27-10-1607: Tonis Pietersz. Bregman, won. in de Hoff van Delft, Pieter Pietersz. Bregman, won. in Vlaardingerambacht, Jacob Arent Touwez., mede won. in de Hoff van Delft, als getr. hebbende Leentgen Pietersdr., samen kinderen en erfgenamen van Pieter Pietersz. Bregman en in die kwaliteit bij representatie erfgenamen van Pieter Thonisz. Bregman, hun overleden bestevader. Alsmede Adriaen Cornelisz. Pols, won. in Vlaardinger-ambacht en Vranck Jorisz., won. in Suyt-Maeslant, als man en voogd van Ormpgen Adriaensdr., nagelaten kinderen en erfgenamen van wijlen Maritgen Cornelisdr., in haar leven huisvrouw van Pieter Thonisz. Bregman voornoemd, enz.; zij geven een acte van cautie op 3 hond buitenland te Vlaardingen als zekerheid voor de oude rentelast staande op het aan Dirck Willemsz. verkochte huis Den Eenhoorn aan de Omringh van de kerk op de hoek van de Schoolstraat te Vlaardingen.
|
Overlijden |
vóór 12 okt 1628 [6] |
Aantekeningen |
- Adriaen Cornelisz Pols had een zoon Jan Ariens Pols
|
Persoon-ID |
I31433 |
Hennies genealogie |
Laatst gewijzigd op |
3 feb 2025 |